Witamy na stronie OSBN

 Zrzeszamy profesjonalistów - projektantów, wykonawców oraz producentów, a także entuzjastów budownictwa naturalnego w Polsce. Budujemy zdrowe domy z przyjaznych materiałów,  dbając o ludzi i środowisko.

Jeśli szukasz wykonawcy, projektanta budynku naturalnego lub współpracownika do swoich działań zajrzyj tutaj:  >>>

Sposoby budowania zrównoważonego, oparte są na zastosowaniu “naturalnych”, czyli możliwie mało przetworzonych materiałów zwłaszcza tych odnawialnych i dostępnych lokalnie. Za dobre przykłady posłużyć mogą glina (ziemia), słoma, drewno czy kamień. Uważamy, że z ich wykorzystaniem można wznosić budynki nie tylko piękne, ale również ekologiczne, energooszczędne i co najważniejsze przyjazne dla ludzi. Co więcej, są to materiały od wieków obecne w architekturze, a liczne przykłady historycznych budynków świadczą o ich trwałości i pięknie, które jest odporne na architektoniczne mody.

Budownictwo naturalne oznacza świadomą rezygnację z części “osiągnieć” współczesnego przemysłu budowlanego, po to, by zapewnić mieszkańcom zdrowe miejsce do życia i jednocześnie chronić środowisko naturalne - zarówno na etapie budowy jak i eksploatacji obiektów. Zastosowanie naturalnych materiałów jest też szansą, by poważnie i kompleksowo odpowiedzieć na wyzwania zrównoważonego rozwoju w dziedzinie architektury. Ich odpowiedni dobór umożliwia bowiem tworzenie obiektów energooszczędnych przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na środowisko całego “życia” budynku: od produkcji materiałów, przez budowę aż po użytkowanie, a nawet rozbiórkę. Co więcej, zastosowanie prostych materiałów zmniejsza ilośc odpadów, ponieważ wiele z nich można wykorzystywać w tzw. zamkniętych cyklach: albo poprzez kompostowanie (np. słoma) albo poprzez możliwośc wtórnego wykorzystania (glina). W dobie globalnej i masowej produkcji wszelkich dóbr (w tym budynków) budownictwo naturalne jest ciekawą alternatywą: o jego estetyce decydują lokalne materiały, a przede wszystkim praca ludzkich rąk.

 

Autor: Maciej Jagielak

Aktualizacja: 27.11.2016