Tynki gliniane

Glina jest jednym z najstarszych i najzdrowszych materiałów budowlanych szerokiego zastosowania.Stosowana powszechnie prawie na całym świecie nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka. Nie wymaga chemicznych dodatków, ulepszaczy, plastyfikatorów i środków konserwujących. Od tysięcy lat stosowano tynki gliniane do wykończeń wnętrz znając ich prozdrowotne właściwości, W realiach zanieczyszczonego środowiska glina pozostaje całkowicie przyjazna człowiekowi i Ziemi.

Wyjątkowa estetyka i nieograniczone wręcz możliwości faktur – od gładzi po płaskorzeźby –  dają możliwość samodzielnego, kreatywnego tworzenia i zdobienia. Również dzieci mogą je wykonywać, biorąc aktywny udział w tworzeniu własnej przestrzeni. Przebywanie w glinianych wnętrzach zwiększa poczucie bezpieczeństwa i wzmacnia procesy regeneracji organizmu.

Tynki gliniane mają też zastosowanie konserwacyjne i czasami używa się ich do odsolenia, lub osuszenia ścian budynków.

Podstawowe cechy tynków glinianych:

  • bardzo wysoka paroprzepuszczalność

  • mikroklimat – niepowtarzalna właściwość pochłaniania z powietrza nadmiaru wilgoci i oddawania jej z powrotem do suchej atmosfery. Przy dostarczeniu odpowiedniej ilości wilgoci zapewnia to stałe, komfortowe warunki, co jest szczególnie ważne dla osób z astmą oskrzelową i alergiami oddechowymi. Odpowiednia wilgotność powietrza ma też wyraźne działanie relaksujące. W pomieszczeniach wykończonych gliną lepiej się śpi, łatwiej wypoczywa, głębiej oddycha.

  • redukcja pleśni i grzybów oraz roztoczy – suchy tynk gliniany nie stanowi środowiska dla rozwoju mikroorganizmów, działają antystatycznie ograniczając ilość roztoczy i kurzu w powietrzu

  • ograniczenie szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego – ponieważ ziemia jest podstawową barierą dla promieniowania elektromagnetycznego, tynki gliniane wykazują również cechy neutralizowania szkodliwych dla człowieka fal, zwłaszcza wysokich częstotliwości. Im grubsza warstwa tynków, tym mniej fal dociera do wnętrza.

  • neutralizacja nieprzyjemnych zapachów i dymu tytoniowego

  • ekologia – glina to materiał  w 100% naturalny, o niskim stopniu przetworzenia, często pozyskiwany lokalnie. Przy tynkowaniu nie powstają odpady – resztki gliny można po prostu wynieść do ogródka.

  • szeroka paleta kolorów i dodatków – złoża gliny występują w palecie kolorów od bieli przez żółcienie, czerwienie, zielenie, szarości i brązy. Dostępna jest też duża ilość pigmentów ziemnych i wulkanicznych, można zapigmentować sam tynk, lub naturalną farbę do jego malowania. Dodatki szlachetnego kruszywa, kwiatostanów, sieczki słomianej czy inne dają kolejne możliwości estetyczne.

Powrót do innych technologii

Działamy na rzecz rozwoju naturalnego budownictwa

Chcemy budować w Polsce więcej dobrych, trwałych domów, które nie szkodzą ludziom i środowisku.  Dążymy do używania materiałów odnawialnych, o prostym procesie produkcji, takich jak drewno, słoma, konopie, glina, czy wapno. Prowadzimy badania przy współpracy z ośrodkam naukowo-badawczymi, czerpiemy z rozwiązań stosowanych na świecie i w Europie. Należymy  do europejskiej sieci bratnich organizacji (ESBA – European Straw Building Associacion).

Kontakt z nami

Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Budownictwa Naturalnego

Aleja Zjednoczenia 50 / U1,
01-801 Warszawa

Napisz do nas
info@osbn.pl