Recycling

Odpady (czyli mówiąc prościej śmieci) są nieodłącznym elementem naszej cywilizacji. Są obecne prawie wszędzie na ziemi, stąd niektórzy widzą w nich łatwo dostępny "surowiec". Choć trudno je uznać za naturalny materiał to recycling jest często stosowanym zabiegiem w architekturze ekologicznej.

Recycling jest dziś pomysłem podejmowanym często z ekologicznych pobudek... ale w historii architektury zwykle decydowały względy czysto ekonomiczne. Materiały, czy nawet całe fragmenty budynków wykorzystywano ponownie, ponieważ były cenne. Częściową rozbiórka rzymskiego Koloseum dla pozyskiwania kamienia do budowy innych obiektów jest tego dobrą ilustracją.

Prawdziwym pionierem nowoczesnego recyclingu w architekturze jest Amerykanin Mike Reynolds: autor radykalnej koncepcji Earthships - autonomicznych domów składających się między innymi z opon samochodowych, puszek i ziemi, a zaprojektowanych dla pełnej niezależności od sieci energetycznej. Także działające w biednych rejonach Alabamy Rural Studio z Auburn University ma na koncie ciekawe przykłady wykorzystania odpadów do budowy niskobudżetowych domów. By zapewnić potrzebującym dach nad głową wykorzystywali do wznoszenia budynków tak nietypowe materiały jak płytki dywanowe (układane warstwami), bloki sprasowanej makulatury, szyby samochodów.... Oczywiście i w Polsce mamy mnóstwo przykładów kreatywnego wykorzystania odpadków do budowy, co łatwo zobaczyć odwiedzając chociażby ogródki działkowe, gdzie wciąż jeszcze wiele altanek świadczy o przysłowiowej polskiej zaradności.

Ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych dobrze pasuje do filozofii budowania low-tech: wymaga czasami większych nakładów pracy, ale umożliwia zmniejszenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko... a odpowiednio przemyślane także na portfel inwestora.

Autor: Maciej Jagielak
Aktualizacja: 16.02.2013