TYIN

TYIN tegnestue Architects to młode biuro architektoniczne prowadzone przez Andreas’a G. Gjertsen i Yashar’a Hanstad. Ich praca jest odpowiedzią na problemy nękające kraje mniej rozwinięte, a ich projekty inspirują i w znaczący sposób wpływają na życie lokalnych społeczności. Biuro jest zdobywcą kilku nagród, w tym European Prize for Architecture 2012 oraz Global Award for Sustainable Architecture 2012, a ich projekty są publikowane i wystawiane na całym świecie.

Biuro TYIN tegnestue Architects powstało w roku 2008 w norweskim mieście Trondheim. Od momentu rozpoczęcia działalności wykonali projekty w biedniejszych rejonach Tajlandii, Birmy, Haiti i Ugandy. Ci młodzi architekci doskonale rozumieją potrzeby ludzi i rolę, jaką powinna pełnić architektura. W każdym projekcie starają się dążyć do zrównoważonego rozwoju. Pojęcie to jednak ma dla nich przede wszystkim znaczenie społeczne. Jedną z fundamentalnych zasad, którą kierują się podczas wykonywania kolejnego projektu jest, by wszystko służyło określonemu celowi, a architektura podążała za potrzebą. Na uwagę zasługuje ich sposób pracy, gdzie do realizacji nowych obiektów angażują lokalną społeczność i tworzą w ten sposób nić porozumienia i wymiany wiedzy oraz umiejętności. Wszystkie materiały, z których powstają budynki pozyskiwane są z lokalnych źródeł bądź kupowane od miejscowych handlarzy.

Do ich najbardziej cenionych projektów należą: Cassia Coop Training Centre, Safe Haven Library, Soe Ker Tie House, Boathouse, Klong Toey Community Lantern, Safe Haven Bath House i Old Market Library.

Autor: Izabel Karczmarczyk
Aktualizacja: 18.02.2012

Źródła:
- www.tyinarchitects.com
- www.archdaily.com
- www.floornature.es