Badania kostek słomy w Instytucie Techniki Budowlanej

Budownictwo straw bale rozwija się obecnie w wielu krajach – wszędzie tam, gdzie są odpowiednie surowce,  klimat, kultura budowania i (co najważniejsze) ludzie z pasją,  przekonani o zaletach tego sposobu budowania. Decydujący wpływ na możliwość i tempo rozwoju architektury z kostek słomy mają także uwarunkowania prawne. W większości krajów Europy, w USA, czy Kandzie możliwości budowania z materiałów nieobjętych normami, certyfikacją, aprobatami etc. są  mocno ograniczone. W wielu miejscach na świecie grupy pasjonatów -budowniczych straw bale już poradziły sobie z tymi ograniczeniami, doprowadzając do przebadania właściwości kostek słomy i wypracowania stosownych w danym kraju dokumentów. W USA są to odpowiednie „Building codes”, we Francji reguły „Regles professionnelles de construction en paille”, w Niemczech aprobata dla kostek słomy „Allgemaine bauaufsichtliche Zulassung”. 

Ze względu na różnice prawne, językowe, kulturowe (kultury budowlanej;) nie da się  „przenieść” tych rozwiązań do naszego kraju bezpośrednio. Najwyższy czas na podjęcie tematu badań kostek słomy jako materiału budowlanego w Polsce!

Wiecej można przeczytać w pliku:  Badanie Kostek Słomy OSBN_ podsumowanie informacji.pdf

 

Do końca październiku 2014 trwa zbiórka środków na:

1.badanie współczynnika lambda

2.badanie w zakresie rozprzestrzeniania ognia. 

 

0. Na co dokładnie zbieramy?

Zbieramy na zlecenie badań:

-współczynnika lambda (przewodności cieplnej) w Instytucie Techniki Budowlanej. Chcemy zlecić badanie na 10 próbkach - takie jak jest wymagane w przypadku ubiegania się przez producentów o aprobaty techniczne (Wartośc badania ok. 6tys zł)

-rozprzestrzeniania ognia przez ścianę w Instytucie Techniki Budowlanej. Badanie ma dotyczyć ściany tynkowanej, o konstrukcji drewnianej z wypełnienim z kostek słomy. (Wartośc badania ok. 6tys zł)

1.Co w ten sposób zyskamy?

Badanie lambdy i rozprzestrzeniania ognia to pierwsze dwa badania z serii badań, które łacznie pozwolą na szersze zastosowanie kostek słomy w budownictwie - docelowo wznoszenie obiektów użytecznosci publicznej, mieszkaniowych wielorodzinnych etc. Jest to więc szansa dla wszystkich zainteresowanych by wesprzeć rozwój budownictwa straw bale, czyli ekologicznego, zdrowego sposobu budowania w oparciu o lokalne i niskoprzetworzone materiały.

Przeprowadzenie oficjalnych badań w Polsce uwiarygodni  technikę straw bale, zmniejszy ryzyko związane z zastosowaniem wyrobów jednostkowych. Dla zainteresowanych firm może też ułatwić ubieganie się o aprobatę techniczną na kostki słomy i/lub panele.

Wyniki badań będą upublicznione.

2.Ile wynosi składka?

Otrzymaliśmy szereg zapewnień o chęci wsparcia, a także kilka pytań o wysokość składki. Bazując na tej wiedzy proponujemy następujące kwoty zrzutki:

600zł lub więcej - "Współwłaściciciele badań". 
Każda osoba (lub firma), która wpłaci 600zł zostanie wpisana wraz z OSBN jako zleceniodawca badań. Zleceniodawcy dostaną też oficjalną kopię dokumentów podsumowujących badania,  będą więc mieli formalną podstawę by korzystać z wyników tych badań. W przyszłości może to ułatwić ubieganie się o aprobatę techniczną dla kostek słomy. Dodatkowe przywileje jak poniżej (koszulka + pliki + podziękowania).

130zł lub więcej - "Duża cegiełka"
Każda osoba (lub firma), która wpłaci 130zł lub więcej dostanie od nas w prezencie koszulkę OSBN. Dodatkowe przywileje jak poniżej (pliki + podziękowania).

30zł lub więcej - "Mała cegiełka"
Każda osoba (lub firma), która wpłaci 30 zł lub więcej dostanie od nas pakiet plików z zebranymi przez nas wynikami badań słomy z innych krajów wraz z plikiem pdf zawierającym komentarz i ułatwiającym szukanie informacji. Nadeślemy wam też e-mailem imienne certyfikaty- podziękowania za wpłatę :)

2. Jak wpłacać?

Wpłaty należy dokonywać przelewem na konto OSBN w terminie do końca października. Prosimy o podanie adresu e-mail w tytule przelewu.

Dane do przelewu:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego
ul. Wólczańska 29/9
 90-607 Łódź

Nr konta BOŚ Bank : 24 1540 1245 2056 9094 0224 0001

tytuł przelewu: "Darowizna na cele statutowe - badania. E-mail ........."

3. Terminy/ rozliczenia/ nagrody

-Pieniądze zbieramy do końca października, po czym podsumowujemy zbiórkę i potwierdzamy zlecenie w ITB. 
-Nagrody - koszulki, pliki i certyfikaty roześlemy w listopadzie. Oficjalne papiery roześlemy po ich otrzymaniu z ITB.
-Wyniki badań udostępnimy niezwłocznie po ich otrzymaniu z ITB (lambda - najprawdopodobniej  listopad/grudzień, rozprzestrzenianie ognia w zależności od laboratorium)
-W przypadku zebrania niewystarczajacych środków, przedłużymy termin zbiórki o tydzień. Gdyby to także się nie powiodło, zlecimy badania na mniejszej ilości próbek.

 

Zapraszamy do wsparcia badań!

Zarząd OSBN w składzie:
Maciej Jagielak
Magda Górska 
Katarzyna Rączka
Natalia Buczkowska
Przemek Woś