Glina lekka

Glina lekka to połączenie gliny z materiałem o dobrej izolacyjności cieplnej (np. słoma, paździerz konopny, keramzyt). Jest to więc materiał kompozytowy, a jego cechy zależą od proporcji mieszanki i użytych składników. W pewnym uproszczeniu można przyjąć zasadę: czym lżejsza mieszanka, tym lepsza izolacyjność a jednocześnie mniejsza wytrzymałość i masa termiczna ściany.

Wg badań izolacyjność cieplna mieści się w przedziale od  λ = 0,22W/(mK) dla gęstości 800kg/m3 do nawet λ = 0,1W/(mK) dla gęstości ok 300kg/m3. Przykładowo, dostępne w handlu, produkowane w  Polsce bloczki o gęstości 700kg/m3 mają współczynnik przewodności cieplnej rzędu λ =0,21W/(mK).

Glina lekka może być wykorzystywana przede wszystkim jako materiał wypełniający i izolacyjny w ścianach i stropach, najczęściej w połączeniu z drewnianą konstrukcją szkieletową.

Techniki wykonania:

  • murowanie z suszonych bloczków lub cegieł (do kupienia prefabrykowane, lub wykonane na budowie),
  • ubijanie w szalunkach.

Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników. Problemem z zastosowaniem gliny lekkiej w szalunku jest długi czas schnięcia, natomiast zaletą możliwość wykonania  wypełnienia monolitycznej ściany o dowolnym układzie słupów konstrukcyjnych. Przygotowanie bloczków przed rozpoczęciem budowy zapewnia wyschniecie materiału w krótszym czasie, jest jednak czasochłonne.

Powrót do innych technologii

Działamy na rzecz rozwoju naturalnego budownictwa

Chcemy budować w Polsce więcej dobrych, trwałych domów, które nie szkodzą ludziom i środowisku.  Dążymy do używania materiałów odnawialnych, o prostym procesie produkcji, takich jak drewno, słoma, konopie, glina, czy wapno. Prowadzimy badania przy współpracy z ośrodkam naukowo-badawczymi, czerpiemy z rozwiązań stosowanych na świecie i w Europie. Należymy  do europejskiej sieci bratnich organizacji (ESBA – European Straw Building Associacion).

Kontakt z nami

Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Budownictwa Naturalnego

Aleja Zjednoczenia 50 / U1,
01-801 Warszawa

Napisz do nas
info@osbn.pl