Słoma wykorzystywana jest jako materiał budowlany od wieków. Stosowano ją w strzechach, do uszczelniania ścian w konstrukcjach drewnianych, do wyrobu cegieł gliniano-słomianych, czy wypełniania konstrukcji szachulcowych.
Nowe zastosowanie – budowa z wykorzystaniem kostek sprasowanej słomy (ang. straw bale) – odkryto pod koniec XIX wieku w związku z wprowadzeniem pras konnych. Pierwsi zastosowali słomę w celach konstrukcyjnych amerykańscy osadnicy w stanie Nebraska. Ponowne “odkrycie” tego rozwiązania nastąpiło w latach 70-tych XX wieku i od tego czasu zdobywa popularność jako ekologiczna, zrównoważona technika budowlana. W Europie najstarszy dom w tej technologii znajduje się we Francji i jest użytkowany od 1921r..
W 2000 r. w Przełomce na Suwalszczyźnie rozpoczęła się budowa pierwszego domu straw bale w Polsce (arch. Paulina Wojciechowska). Do dziś (wiosna 2023 r.) wybudowano co najmniej 350 budynków, z których część dostępna jest jako budynki rekreacyjne.
Kluczowe dla uzyskania opisywanych poniżej parametrów jest poprawne, staranne i równomierne wykonanie montażu suchej słomy w ścianie oraz odpowiedni dobór i wykonanie pozostałych jej warstw. Najczęściej są to paroprzepuszczalne tynki gliniane i/lub wapienne oraz systemy wentylowanych elewacji z deskowaniem.