Profil
Maciej Jagielak

Maciej Jagielak

Firma/organizacja: FUCHIstudio

www: -
FB: -

e-mail: jagielakmaciej@gmail.com
tel.: +48 668 383 944
Lokalizacja: Kraków

O mnie:

Myśl, że można budować prosto, ale mądrze, pojawiła się w mojej głowie jeszcze na studiach. Przeczytałem wtedy o architekturze low-tech... i od tego czasu zajmuję się zgłębianiem wiedzy o budowaniu ze słomy, gliny, drewna i innych nisko-przetworzonych materiałów. 

Podczas studiów doktoranckich zbierałem dane na temat domów z kostek słomy w Polsce, przeszukując internet,  wizytując budowy, rozmawiając z budowniczymi i właścicielami. Odwiedziłem także podobne realizacje w kilku krajach Europy i międzynarodowe spotkania ESBG.

W OSBN działam aktywnie od początku. W latach 2012-14 byłem członkiem zarządu, w latach 2014-19  prezesem. Teraz reprezentuję OSBN w ESBA .

Obecnie zajmuję się równolegle projektowaniem, pisaniem i opowiadaniem o architekturze zrównoważonej. Wraz z Franciszką Jagielak (i okazjonalnie innymi osobami) tworzymy nieformalną grupę projektową „FUCHIstudio” podejmując wyzwania z dziedziny projektowania zaangażowanego, na pograniczu architektury, designu i akcji miejskich.

Realizacje:

Brałem wiodący udział w projektowaniu dwudziestu-kilku domów z naturalnych materiałów (głównie straw bale), z których ponad połowa została zrealizowana (lub jest w trakcie budowy).
 

Nie prowadzę typowego biura projektowego, indywidualnie podejmuję wybrane tematy. Szczególnie interesują mnie projekty budynków wchodzących w skład całościowo planowanych ekologicznych siedlisk, projekty małych domów oraz budowli DIY.

Chętnie przyjmuję zaproszenia w sprawie prowadzenia wykładów. Szukam wydawcy dla książki nt. architektury zrównoważonej.

 

Wybrane teksty mojego autorstwa:

Dylematy architektury ekologicznej w Zawód:Architekt nr 65

be2225 tylko architektura w Zawód:Architekt nr 72
 

Przykładowe wykłady i prelekcje:

Wykład Architekci kontra znieczulenie OSSA2015 słuchowisko
Ekościema nie przejdzie FNB 2017
O poszukiwaniu sensu zrównoważonej architektury FNB 2017

 

Działalność projektowo-edukacyjna FUCHIstudio:

Akcja: Misja projektowa 

Akcja: Projekt światło

 

Następne Poprzednie